Tarihçemiz

Gelner Gıda, deri sektöründe 85 yıldır çalışmalarını yürüten Uyguner Deri yatırımı ile Türkiye’nin ilk ve tek helal, yenebilir jelatin ve kolajen fabrikasını 2019 yılında faaliyete geçirdi. Balıkesir Gönen Organize Sanayi Bölgesinde 22 bin metrekarelik açık alan üzerine 10 bin metrekare kapalı alana kurulan tesisi ile birçok yeni bioteknolojik ürünü kullanıcılarıyla buluşturdu.

Tamamen yerli sermaye ile hayata geçirilen ve binlerce tona göre dizayn edilen tesisin kurulu kapasitesinin büyük bir bölümü Helal yenebilir toz sığır jelatini, kalan kısmı ise Helal yaprak jelatin üretmek üzere planlanmıştır.

Türkiye’deki Helal ve Koşer sertifikalarına sahip tek üretici şirket olarak hizmet veren Gelner Gıda, sertifikalarıyla birlikte tesisinde, dünyada, Jelyap harici yalnızca 3 üreticisi olan yaprak jelatin üretirken toz jelatin üretimine de başlamıştır.

Ardından, Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılan yatırımla, yaprak jelatine ek olarak yenilebilir toz jelatin üretimine de başlanmıştır.

Jelyap markası ile %100 sığır derisi kullanılarak proteinin çeşitli alanlarında yeni ürünler üretmeye ve var olan ürünleri her geçen gün geliştirmeye devam eden Gelner Gıda, tıp, eczacılık, kozmetik ve gıda gibi birçok sektörde güvenle hizmet vermeye devam etmektedir.